
Научно-технически съюз по текстил, облекло и кожи проведе успешно международно обучение по ръчно тъкане във Франция
В периода 27 януари – 1 февруари 2025 г. петима български учители по практика участваха в мобилност по проект „Европейска мобилност за възстановяване и опазване на занаятчийското ръчно тъкане на битови тъкани“, реализиран от Научно-техническия съюз по текстил, облекло и кожи (НТС по ТОК) с партньорството на френската организация Tissage d’Art & Formations – Sylvie Boyer в Пен д’Ажене, Франция.
Това обучение е в рамките на проект 2024-1-BG01-KA122-ADU-000232194 по програма „Еразъм+“, финансиран от Центъра за развитие на човешките ресурси. Проектът, озаглавен „Европейска мобилност за възстановяване и опазване на занаятчийското ръчно тъкане на битови тъкани“, се фокусира върху съхраняването и предаването на уникални текстилни умения и знания.
Обучението се проведе в периода януари-март 2025 г. и бе организирано в партньорство с обучителната организация IDEM – Ideias e Desafios em Movimento. В него участваха представители на НТС по текстил, облекло и кожи, преподаватели, обучители на възрастни и специалисти с опит в традиционните текстилни занаяти. Темите обхващаха модерни методи за преподаване, дигитализация на традиционните умения и добри европейски практики в областта на културното наследство и образованието за възрастни.
Проектът допринася не само за развитието на педагогическите и дигитални компетенции на участниците, но и за обогатяване на методите за неформално обучение в сферата на занаятите. Участниците ще предадат наученото чрез бъдещи локални обучения, работилници и представяния, с цел възраждане на интереса към ръчното тъкане у млади и възрастни.
Обучението обхвана интензивна 6-дневна програма, насочена към практическо овладяване на техники в ръчното тъкане – от изработване на гладки тъкани със сплитки лито, кепър и сатен, до създаване на фигурални художествени тъкани с комбинирани сплитки и цветно соване. Акцент беше поставен върху трите основни направления: конструкция на ръчните станове, техника на тъкането и развитие на авторски художествени умения.
Методиката включваше лекции, семинари и практически занятия, чрез които участниците развиха не само технически, но и творчески и дидактически умения. Всеки от тях изработи авторски проект и създаде лично портфолио с резултатите от обучението.
В края на програмата бе направена оценка на напредъка, а участниците получиха признание на резултатите чрез инструментите Europass мобилност и ECVET.
С мобилността бяха постигнати ключовите цели на проекта:
- Споделяне на знания и европейски традиции в ръчното тъкане
- Включване в професионални мрежи
- Разширяване на езиковите и комуникативни умения
- Създаване на нови учебни програми и ресурси за обучение
Това международно обучение е пореден пример за усилията на НТС по ТОК за модернизиране на професионалното образование и съхраняване на уникалните занаяти и културно наследство в текстилната индустрия.
С реализирането на тази мобилност Сдружението продължава своята мисия да съчетава традициите и съвременните образователни подходи, като дава нов живот на българското текстилно наследство в европейски контекст.

СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ОТПУСКАНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНИ СРЕДСТВА ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ+”1
Проект 2024-1-BG01-KA122-ADU-000232194