ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА УЧЕНИТЕ 2018 В СЛИВЕН
Европейската нощ на учените е интернационална инициатива, която всяка година се провежда в последния петък от септември едновременно в около 300 града в цяла Европа и по света. През 2018 и 2019г. събитията са обединени от дейностите REFRESH (Relate, Experience, Find Research Everywhere and SHare) и имат за цел да покажат както ползите, така и привлекателната и забавната страна на науката.
На 28 септември 2018г. 21 основни и 27 асоциирани партньори от нашата страна ще отбележат Европейската нощ на учените с мащабна програма в 14 български селища. Централен фокус тази година е Европейската годината на културното наследство.
Локацията в Сливен е Националният музей на текстилната индустрия. Текстилният музей и тази година се включва в международната инициатива с впечатляваща програма, която започва в 15:00 часа с представяне на новия стартиращ проект на музея, наречен „Вариации в синьо”, което ще се състои в общинската зала „Май”. Проектът е посветен на проучването и възстановяването на традиционното багрене с индиго и ръчното текстилно печатане и е подкрепен от Национален фонд „Култура”. Участници в събитието са Тони Димитрова – Национален музей на текстилната индустрия, Сливен, д-р Цвета Явашева – Национална художествена академия,София и Величка Калева – Исторически музей, Котел, които ще представят темата от различни гледни точки и ще отговарят на въпроси от публиката.
Програмата ще продължи в сградата на Националния музей на текстилната индустрия на пл.”Стоил войвода” №3 от 18:00 часа с научно кафене ТextTech, в което събеседници ще бъдат доц. д-р. инж. Ивелин Рахнев, преподаватели и студенти от Технически университет, София и Колеж – Сливен в разговор за вълнуващата страна на науката, професията на текстилеца и познанието за текстила.
От 19 часа заедно с Мая Иванова от Крепост „Туида” и Калина Атанасова – художник, изследовател и реконструктор на средновековни български облекла публиката ще се пренесе в средните векове, ще се запознае с характерните за периода текстилни материали и тъкани и ще има възможност да наблюдава и да участва в дефиле „Текстилът през средновековието”.
Партньори на музея в реализацията на събитията са: Научно- технически съюз по текстил, облекло и кожи и Антична и средновековна крепост „Туида”.
От 18:00 до 21:00 часа в залите на музея ще бъдат отворени за посещения постоянната експозиция с раздели „Ръчно текстилно производство” и „Текстилни занаяти” и временната изложба „Фучила” с живописни платна на Дора Куршумова.
Всички събития са с вход свободен.